Nyreforeningen har ansat Michael Buksti som ny direktør.
Det skriver foreningen i en pressemeddelelse.
Michael Buksti er på nuværende tidspunkt kommunikationsdirektør i AP Pension. Han er derudover landsformand for Parkinsonforeningen, en post han dog forlader, så der ikke opstår interessekonflikter i forhold til den nye stilling hos Nyreforeningen.
Landsformand i Nyreforeningen glæder sig til samarbejdet med den kommende direktør.
"Værdimæssigt er der et godt match mellem Michael og foreningen, og jeg er sikker på, at vi får stor glæde af hans viden og erfaringer inden for både kommunikation, ledelse og drift af en patientforening," siger landsformand Jan Rishave i pressemeddelelsen.
Michael Buksti overtager direktørposten fra Sven Gerner Nielsen, der efter 10 år i stillingen går på pension.
Nyreforeningen er en patientforening og interesseorganisation for personer med nyre- og urinvejssyge, pårørende og donorer.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
- Se stemmeprocenten i dit område: Stor demokratisk ulighed i naboområder
- Det er en sensation, at Jordskreds kandidater blev valgt ind. Bevægelsens næste kapitel bliver afgørende
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Ventetid er ikke altid sød. I ngo'erne bides der negle, mens man venter på regeringsdannelsen
- Fagbevægelsens udviklings- og bistandsorganisation skifter navn































