Skatteminister svarer på heftig moms-kritik: Vil rydde op i humanitær gavebod

Foreningerne må acceptere, at det er skatteborgernes penge. Og det er helt legitimt, at der er en politisk drøftelse af, om den måde, vi har givet pengene på, er den klogeste.
Karsten Lauritzen (V)
Skatteminister
Den nuværende momsstøtte til Foreningsdanmark har overlevet sig selv, og derfor foreslår regeringen at droppe ordningen. Sådan lyder meldingen fra skatteminister Karsten Lauritzen (V) oven på civilsamfundets kritik af forslaget.
“Vi vil gerne gøre det godt for det frivillige foreningsliv, men når man kigger på ordningen, bliver den stille og roligt udvandet i forhold til det, der var det oprindelige formål at tilgodese,” siger han.
I 2007 besluttede Folketinget at give momskompensation til almennyttige formål, og ifølge Karsten Lauritzen var hensigten at tilgodese humanitære, sociale og sygdomsbekæmpende foreninger. Men som årene er gået har en lang række andre formål tilkæmpet sig adgang til midlerne, lyder det.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling



























