Korankrisen kan gøre mere skade på Socialdemokratiet end på Venstre

Efter mere end en uge med fuld damp på kedlerne, har kun en lille håndfuld socialdemokrater åbent ytret modstand mod Mette Frederiksen og regeringens beslutning om at føje de muslimske landes regeringer ved at dæmme op for sommerens kavalkade af koranafbrændinger.
Men det betyder slet ikke, at Mette Frederiksen og Socialdemokratiet kommer til at undgå brandskader.
Faktisk er der flere argumenter for, at sagen kan gøre mere ondt på Socialdemokratiet end på vennerne i Venstre, der ellers bærer rundt på de liberale principper og arven fra Anders Foghs Rasmussen ageren under Muhammed-krisen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Eggert Petersen99 årI dag
Professor em., orlogskaptajn, dr.phil., fhv. MF og MEP (S)
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Anne Hauge38 årI dag
Særlig rådgiver, næstformand for Europa-Parlamentet Christel Schaldemose (S)
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Topmødet i Beijing har med et trylleslag gjort urovækkende krigsscenarie hyperaktuelt
- Historiestuderende: Lars Bojes kollaps er del af en europæisk tendens
- #dkpol: Lund har erklæret Løkke krig
- EU giver grønt lys til amerikansk toldaftale















