EU-måling varsler valggyser

Hvis de også mister deres mandat i Europa-Parlamentet, selvom de stiller med en tidligere formand i Bendt Bendtsen, så synes den mørke tunnel for partiet at være endeløs.
Erik Holstein
Politisk kommentator
Målingen er foretaget af A&B Analyse for Altinget.dk og er indsamlet i perioden 24. april til 29. april. 1096 personer har svaret på nettet til målingen. Data er vægtede efter Søren Risbjergs seneste gennemsnit, så de er politisk repræsentative.
Det viser en ny meningsmåling foretaget af A&B Analyse for Altinget.dk.
Målingen placerer Socialdemokraterne på 23,3 procent, med Venstre på 23 procent og Dansk Folkeparti på 22,7 procent lige efter. Tager man højde for den statistiske usikkerhed, så er der altså helt dødt løb.
Holder tallene fra A&B Analyse, vil det give fire mandater til både Socialdemokraterne og Venstre, mens Dansk Folkeparti vil gå et mandat frem i forhold til sidste valg og få tre mandater. De sidste to danske mandater ser ifølge målingen ud til at gå til Folkebevægelsen mod EU og SF.
Indsigt
Jørgen Skovmose Madsen48 årI dag
Fhv. EU-chef, Dansk Energi, fhv. EU-politisk rådgiver, Landbrug & Fødevarer
Marie Hansen62 årI dag
Direktør for Folketingets Administration- Malene Chaucheprat51 år
5. juni
Kontorchef, Europa-Parlamentets enhed for redaktionel koordinering (DGCOMM), rådgiver, Europa-Parlamentets talsmand og generaldirektør for kommunikation
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Rossens tavle styrede genrejsningen af Socialdemokratiet. Nu skal den sikre Dan Jørgensen succes i Bruxelles
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Martin Rossen om vejen fra Statsministeriet til EU: Magt er noget andet i Bruxelles
















