
EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, kan se frem til en dyst mod sin egen jobkommissær, Nicolas Schmit, om formandsposten i Kommissionen, når de europæiske topposter skal fordeles efter valget til Europa-Parlamentet i juni.
De europæiske socialdemokrater og socialister valgte lørdag EU's nuværende kommissær for beskæftigelse og sociale forhold, Nicolas Schmit, som kandidat til posten som kommissionsformand.
Det blev besluttet på en stor valgkongres i Rom lørdag af partisammenslutningen PES, der omfatter en lang række af socialdemokratiske og socialistiske partier.
Schmit vil være husket i fagbevægelsen som den kommissær, der i 2020 fremlagde et set med danske øjne kontroversielt forslag om europæisk mindsteløn, som blev vedtaget to år senere efter vanskelige forhandlinger.
En kamp mod højredrejningen i Europa
Luxembourgeren Nicolas Schmit udtrykker efter afstemningen, at han vil arbejde for at forsvare de europæiske værdier og kæmpe imod den højredrejning, der viser sig flere steder i Europa.
Det vil han gøre ved at forsvarer "vores vision og vores projekt for Europa, så alle borgere og alle børn kan få en bedre fremtid", lyder det ifølge Ritzau fra talerstolen på PES-kongressen.
I samme tale understreger Nicolas Schmit behovet for at prioritere Europas forsvars- og sikkerhedspolitik.
"Vi må som europæere tage sagen i egen hånd," siger han.
Den 70-årige jobkommissær er fra Luxembourg, hvor han fra 2004 til 2019 bestred posten som minister i regeringen. Herefter skiftede han rolle og blev EU-kommissær for beskæftigelse og sociale rettigheder i 2019.
Valget af Nicolas Schmit skete udramatisk, da der ikke var nogen modkandidater inden for den socialdemokratiske partifamilie.
I praksis har Schmit dog stort set ingen chance for at blive ny formand i konkurrence med Ursula von der Leyen, der ventes udpeget som de europæiske konservatives kandidat ved an partikongres i Bukarest på torsdag.
I øjeblikket ses von der Leyen som storfavorit til at fortsætte som kommssionsformand.
På programmet til PES' valgkongres, der forløb hen over weekenden, var der også et fokus på at lancere kampagner op til EU-parlamentsvalget og at vedtage et valgprogram.
Med til kongressen var der flere stats- og regeringschefer, heriblandt statsminister Mette Frederiksen (S).
Indsigt
Eggert Petersen99 årI dag
Professor em., orlogskaptajn, dr.phil., fhv. MF og MEP (S)
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Anne Hauge38 årI dag
Særlig rådgiver, næstformand for Europa-Parlamentet Christel Schaldemose (S)
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Topmødet i Beijing har med et trylleslag gjort urovækkende krigsscenarie hyperaktuelt
- Historiestuderende: Lars Bojes kollaps er del af en europæisk tendens
- #dkpol: Lund har erklæret Løkke krig
- EU giver grønt lys til amerikansk toldaftale

















