Forsvaret ikke parat til at bøje EU-regler

Når det danske forsvar skal have bygget nye skibe, indkøbe håndvåben eller have materiel repareret, så kunne de godt være bedre til at tilgodese danske virksomheder. Det mener man blandt andet hos Danske Maritime, der repræsenterer en stor del af den danske skibsværftsindustri.
Men industrien skal ikke sætte næsen op efter, at Forsvaret i højere grad benytter en særlig undtagelsesbestemmelse i EU's udbudsregler og sender ordrer og opgaver direkte videre til danske virksomheder. Det fastslår Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse efter et dialogmøde med industrien.
”Når vi skal købe nye geværer eller have lavet en reparation på et værft, så synes vi det er svært at stable en juridisk holdbar argumentation på benene, som siger, at det er et spørgsmål om rigets sikkerhed,” forklarer brigadegeneral Anders Mærkedahl Pedersen, der er stabschef i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse til Altinget: forsvar.
Indsigt
Eggert Petersen99 årI dag
Professor em., orlogskaptajn, dr.phil., fhv. MF og MEP (S)
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Anne Hauge38 årI dag
Særlig rådgiver, næstformand for Europa-Parlamentet Christel Schaldemose (S)
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Topmødet i Beijing har med et trylleslag gjort urovækkende krigsscenarie hyperaktuelt
- Historiestuderende: Lars Bojes kollaps er del af en europæisk tendens
- #dkpol: Lund har erklæret Løkke krig
- EU giver grønt lys til amerikansk toldaftale















