Mette Fugl vil fremover være at finde i spalterne i Politiken.
"Vi har lavet en aftale med Mette Fugl om at skrive klummer til os i ny og næ. Læserne vil kunne møde hende både i den trykte avis og digitalt,” siger Bo Lidegaard, chefredaktør for Politiken, til Mediawatch.dk.
Mette Fugl forlod i 2012 DR efter 35 år, hvoraf 21 er tilbragt som EU-korrespondent med fast base i Bruxelles.
Hos Politiken skal Mette Fugl ikke skrive om et fast stofområde.
"Mette Fugl er en meget erfaren journalist, som gennem sin karriere har interesseret sig for rigtig mange ting. Derfor tror jeg også, hun vil have kloge og velturnerede bidrag til debatten," siger Bo Lidegaard til Mediawatch. Han fremhæver dog Mette Fugls viden om europæiske forhold, som noget, der kvalificerer, og kan give hendes bidrag perspektiv og vingefang.
Mette Fugl har allerede skrevet sin første klumme for avisen. Den handler om aktiv dødshjælp og blev bragt tidligere på måneden.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Massivt EU-flertal vil stille krav om ja til sex i hele Europa
- Efter 10 års kamp taber Danmark dagpengeslag i EU
- Velfærdsturismens spøgelse er genopstået trods et årti med modstand fra Danmark
- To år efter valget hemmeligholder partier stadig aftaler bag valgforbund




















