Bliv abonnent
Annonce

Nationalbankens direktør taler om at indføre euroen. Den er regeringen ikke frisk på

<div>Nationalbankens direktør, Christian Kettel Thomsen, opfordrer nu Danmark til at overveje at indføre euroen, ligesom 20 ud af de 27 EU-lande allerede har gjort.</div>
Nationalbankens direktør, Christian Kettel Thomsen, opfordrer nu Danmark til at overveje at indføre euroen, ligesom 20 ud af de 27 EU-lande allerede har gjort.
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
1. oktober 2025 kl. 18.30

Christian Kettel Thomsen har før været med, når danskerne har stemt om større EU-beslutninger. 

Han har en fortid som departementschef i Finansministeriet, hvor han også arbejdede som afdelingschef under folkeafstemningen om euro-forbeholdet i 2000.

I 2010 rykkede videre ind i Statsministeriet. Her var han som departementschef i årene under Helle Thorning-Schmidt, hvor danskerne i 2014 stemte om den europæiske patentdomstol, og da Lars Løkke Rasmussen afviklede folkeafstemningen om det danske retsforbehold i 2015.

LogoEU
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026