Bliv abonnent
Annonce

Ngo'er: EU tager ikke nok handling i kampen om menneskerettighederne

Ungarns premierminister, Viktor Orbán, er flere gange blevet kritiseret af Europa-Parlamentet for at bryde menneskerettighederne. 
Ungarns premierminister, Viktor Orbán, er flere gange blevet kritiseret af Europa-Parlamentet for at bryde menneskerettighederne. Foto: Tamas Kaszas/Reuters/Ritzau Scanpix
28. januar 2020 kl. 03.00

Opretholdelse af menneskerettigheder er et af de helt fundamentale krav, hvis et land gerne vil være en del af Den Europæiske Union.

Alligevel bliver flere af EU's egne medlemslande kritiseret for ikke at leve op til det krav.

For mens artikel 7, der er en procedure, der kan bruges, hvis et EU-land bryder de grundlæggende demokratiske principper, er blevet aktiveret over for både Ungarn og Polen, bliver der også holdt et skarpt øje med korruption i Rumænien og journalistmord i Malta. 

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026