Mathias Cormann bliver ny generalsekretær for OECD.
Det skriver AFP News Agency.
Mathias Cormann var indtil 2020 finansminister i Australien for Liberal Party of Australia. Nu skal han i stedet stå i spidsen for den internationale økonomiske organisation. Han overtager posten fra mexicanske José Ángel Gurría, der har siddet på stillingen siden 2006.
Valget stod i følge The Guardian i sidste ende mellem Mathias Cormann og den tidligere svenske EU handelskommisær Cecilia Malmström. Her trak Mathias Cormann altså det længste strå, selvom blandt andre USA's særlige klimaudsending John Kerry i følge The Guardian har advaret mod at vælge ham på grund af stor kritik af hans håndtering af klimaforandringerne.
Mathias Cormann var finansminister i Australien fra 2013 til 2020, hvilket gjorde ham til den længst siddende minister i Australiens historie. Fra 2017 til 2020 var Mathias Cormann regeringens leder i Senatet.
I oktober 2020 annoncerede udenrigsminister Jeppe Kofod (S), at vicegeneralsekretæren for OECD, danske Ulrik Vestergaard Knudsen, ville være kandidat til posten. Han gik i januar 2021 videre til anden runde af udvælgelsesprocessen, men han trak sig efterfølgende i februar fra kandidaturet. Han fortsætter i stedet på posten som vicegeneralsekretær.
OECD er en international organisation, der arbejder for økonomisk samarbejde og udvikling. Organisationen blev dannet i 1961 og har i dag 37 medlemslande. Danske Thorkil Kristensen var organisationens første generalsekretær indtil 1969.
Omtalte personer
Indsigt
Eggert Petersen99 årI dag
Professor em., orlogskaptajn, dr.phil., fhv. MF og MEP (S)
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Anne Hauge38 årI dag
Særlig rådgiver, næstformand for Europa-Parlamentet Christel Schaldemose (S)
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Bag Nato-chefens smil lurer frygten for topmøde-bombe fra Trump
- Topmødet i Beijing har med et trylleslag gjort urovækkende krigsscenarie hyperaktuelt
- Historiestuderende: Lars Bojes kollaps er del af en europæisk tendens
- #dkpol: Lund har erklæret Løkke krig
















