Per Stig Møller modtager prisen som en anerkendelse af hans bidrag til den borgerlige idedebat i over 50 år. Prisen er opkaldt efter samfundsdebattør og tidligere Berlingske-chefredaktør Henning Fonsmark (1926-2006) og gives til en borgerlig stemme og tænker, som i ekstraordinær grad har evnet at sætte sit præg på den borgerlige samfundsdebat.
Det er Berlingskes læsere, der de seneste to uger har kunnet stemme på deres favorit. Og Per Stig Møller vandt overbevisende foran de andre to nominerede, Kathrine Lilleør og Mads Lundby Hansen. Møller modtog 2.045 stemmer, Mads Lundby Hansen fik 859 stemmer, og Kathrine Lilleør fik 761 af læsernes stemmer, skriver Berlingske.dk.
"Det er en kolossal personlig glæde at blive anerkendt for det, man har gjort. Det står jo i præmisserne for prisen, at det skal være en lang tids indsats, og den har jeg jo leveret både inden for politik og kulturlivet, så derfor er jeg meget glad for den anerkendelse fra læsernes side," siger Per Stig Møller.
Indsigt
Eggert Petersen99 årI dag
Professor em., orlogskaptajn, dr.phil., fhv. MF og MEP (S)
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Anne Hauge38 årI dag
Særlig rådgiver, næstformand for Europa-Parlamentet Christel Schaldemose (S)
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Topmødet i Beijing har med et trylleslag gjort urovækkende krigsscenarie hyperaktuelt
- Historiestuderende: Lars Bojes kollaps er del af en europæisk tendens
- #dkpol: Lund har erklæret Løkke krig
- EU giver grønt lys til amerikansk toldaftale
















