Katarina AmmitzbøllFørst vragede hun Konservative til fordel for Løkke. Nu skifter tidligere folketingsmedlem igen parti

Efter 15 måneder i Moderaterne har Katarina Ammitzbøll valgt at skifte til Venstre.
Det oplyser Venstre i en pressemeddelelse fredag.
"Jeg har valgt at melde mig ind i Venstre, fordi jeg tror meget på Troels Lund Poulsen og Stephanie Loses lederskab, og jeg tror desuden også på den pragmatiske borgerlige tilgang, som Venstre – med de to i spidsen – står for," udtaler Katarina Ammitzbøll.
Det tidligere folketingsmedlem glæder sig over at "være kommet til et parti, hvor der er ro i baglandet og en stærk tro på fremtiden".
Katarina Ammitzbøll sad i Folketinget for Konservative fra 2019-2022. I 2023 skiftede hun til Moderaterne på grund af "interne uroligheder og politisk uenighed" i hendes gamle parti.
Selv sætter hun ikke ord på afskeden med Moderaterne. Og det er ikke muligt for Altinget at få et opfølgende interview med hende, oplyser partiet.
I sin tid i Folketinget var Katarina Ammitzbøll blandt andet Konservatives uddannelsesordfører, EU-ordfører og ordfører for international udvikling. Hun har også repræsenteret Konservative i Gentofte Byråd.
Ikke kandidat endnu
Venstre oplyser, at Katarina Ammitzbøll i første omgang blot har "meldt sig ind i Venstre", men ifølge pressemeddelesen er hun ikke afvisende i forhold til på et senere tidspunkt at blive kandidat til folketing eller byråd for partiet.
"Hvad der så sker senere hen, må vi tage til den tid. Nu glæder jeg mig til at deltage i Venstres landsmøde i Herning, hvor jeg forhåbentligt får lejlighed til at hilse på mange af mine nye partikollegaer," udtaler Katarina Ammitzbøll.
Katarina Ammitzbøll er i dag bæredygtighedschef for værktøjsproducenten Hilti.
Hun har tidligere arbejdet med international stabilisering og geopolitik for blandt andet FN, EU, Nato samt Udenrigsministeriet, hvor hun i en årrække var udstationeret i Afghanistan.
De sidste knap ti år inden hendes tid i Folketinget, har hun arbejdet med grøn omstilling for A.P. Møller Mærsk og Deloitte.
Indsigt
Eggert Petersen99 årI dag
Professor em., orlogskaptajn, dr.phil., fhv. MF og MEP (S)
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Anne Hauge38 årI dag
Særlig rådgiver, næstformand for Europa-Parlamentet Christel Schaldemose (S)
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Topmødet i Beijing har med et trylleslag gjort urovækkende krigsscenarie hyperaktuelt
- Historiestuderende: Lars Bojes kollaps er del af en europæisk tendens
- #dkpol: Lund har erklæret Løkke krig
Nyhedsoverblik

Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform

Europas diplomater arbejder på en erklæring, der kan ødelægge regeringens store udvisningsplan

Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve

Europarådschef tror på ny balance i udlændingepolitikken: ”Dommerne bor ikke på Mars”

Mette Frederiksen efter europæisk gennembrud: Domstol skal skifte kurs – ellers har vi et demokratisk problem


















