
Morten Møller Sørensen skifter Christiansborg ud med Bruxelles, og får nyt job som kontorchef for Liberal Alliance.
Det oplyser han i et opslag på LinkedIn.
Her skriver han, hvordan han inden EU-valget indgik en aftale om jobbet med Liberal Alliances spidskandidat, Henrik Dahl:
"Kort inden valgkampen indgik Henrik og jeg en aftale om, at hvis Henrik skulle være så heldig at blive LA’s første mandat i Europa-Parlamentet, så ville jeg tage med ham. Da Henrik blev valgt i juni, var det derfor en selvfølge, at jeg skulle flytte til Bruxelles i rollen som kontorchef".
Inden Morten Møller Sørensen fik job hos Liberal Alliance som europapolitisk konsulent, var han radiovært hos Radio27syv på det borgerlige nyheds- og debatprogram Blåt Bælte.
Han er uddannet cand.merc.jur. fra Aarhus Universitet.
Omtalte personer
Indsigt
Eggert Petersen99 årI dag
Professor em., orlogskaptajn, dr.phil., fhv. MF og MEP (S)
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Anne Hauge38 årI dag
Særlig rådgiver, næstformand for Europa-Parlamentet Christel Schaldemose (S)
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Topmødet i Beijing har med et trylleslag gjort urovækkende krigsscenarie hyperaktuelt
- Historiestuderende: Lars Bojes kollaps er del af en europæisk tendens
- #dkpol: Lund har erklæret Løkke krig
- EU giver grønt lys til amerikansk toldaftale

















