V: Vi bør støtte Camerons opgør med konventionsregimet

Foto: Thomas Lekfeldt/Scanpix
Konventionernes spændetrøje strammer mere og mere. Det er meget, meget positivt, at der er nogen, der går imod den strøm, og jeg forventer, at en ny borgerlig regering herhjemme vil bakke Cameron varmt og helt op i den kamp.
Karsten Lauritzen
Rets- og udlændingeordfører (V)
”De internationale konventioner er blevet en spændetrøje for national selv-bestemmelse. Det er meget vigtigt, at et førende europæisk land som Stor-britannien går forrest for at få løsnet den, for det vil Danmark aldrig kunne gøre alene.”
Sådan lyder meldingen fra Venstres rets- og udlændingeordfører Karsten Lauritzen efter det overbevisende genvalg af den konservative britiske premierminister David Cameron. Den britiske leder er den europæiske toppolitiker, der har været mest kritisk over for de internationale konventioner. Cameron har i sit valgmanifest lagt op til at trække Storbritannien ud af den europæiske menneskerettighedskonvention og erstatte den med et sæt rent britiske rettigheder.
Kritikken af internationale konventioner er taget til, fordi de dækker flere og flere områder – og fordi såvel EU-domstolen som menneskerettighedsdomstolen har anlagt en såkaldt ”aktivistisk” linje. Dermed mener kritikerne, at dommerne løbende udvider deres beføjelser og går ind på områder, der tidligere var underlagt demokratisk, politisk kontrol.
Indsigt
Eggert Petersen99 årI dag
Professor em., orlogskaptajn, dr.phil., fhv. MF og MEP (S)
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Anne Hauge38 årI dag
Særlig rådgiver, næstformand for Europa-Parlamentet Christel Schaldemose (S)
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Topmødet i Beijing har med et trylleslag gjort urovækkende krigsscenarie hyperaktuelt
- Historiestuderende: Lars Bojes kollaps er del af en europæisk tendens
- #dkpol: Lund har erklæret Løkke krig
- EU giver grønt lys til amerikansk toldaftale















