
Der har rullet hoveder i Landbrug & Fødevarers største datterselskaber Danbread, der specialiserer sig inden for svineavl, og producerer og sælger avlsdyr og sæd til landbrugsvirksomheder i hele verden.
Som følge af en en række krænkelsessager har selskabet skiftet ud i hele ledelsestoppen for at genoprette tilliden og føre en ny ambitiøs strategi ud i livet.
Den nye mand på toppen er Claus Fertin, der med sin erfaring som strategisk rådgiver og konsulent for biotech- life science- og agro- virksomheder skal være DanBreds fremtidløsning. Det oplyser DanBred i en pressemeddelelse.
Den store udrensning i bestyrelsen, formandskab og på direktørposten sker efter, at tre kvindelige DanBred-ansatte anklagede den nu fratrådte administrerende direktør, Thomas Muurmann Henriksen, for seksuel chikane.
Claus Fertin skal skal med øjeblikkelig virkning træde i hans sted og med sine ledelseserfaringer og fagligekomepetencer fra 15 års i branchen forsøge at genoprette tilliden til ledelsen og den strategiske udvikling i DanBred, der står for halvdelen af den samlede omsætning i Landbrug & Fødevarer, der ejer 51 procent af virksomheden.
Ejerkredsen bag DanBred har desuden udpeget en ny bestyrelse, som trak sig efter den betændte sag.
Ny topdirektør med lederballast
Claus Fertin skal stå i spidsen for milliardselskabets nye ledelsestop og femårige strategi med et mål om, at selskabet skal kunne fordoble eller ligefrem tredoble sin vækst og dermed cementere en førerposition på både det danske marked og det internationale marked.
Han kan her trække på sine erfaringer som tidligere direktør, strategisk rådgiver og konsulent for biotech- life science- og agro- virksomheder. Han har en solid ledelsesprofil med en fortid som direktør i Landbrug & Fødevarer, direktør i Teknologisk Institut og senest en stilling som direktør i VikingGenetics.
Uddannelsesmæssigt har han en ph.d. i økonomi fra Københavns Universitet.
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Nu spidser regeringsforhandlingerne til: Det har partierne sagt om valgkampens fire centrale emner
- Intens valgkamp om dyrevelfærd får ikke flere til at ville betale mere for fødevarer
- Kæmpe flertal vil beskytte EU’s svineproducenter mod politikerne: ”Husdyravl er ikke et problem”
- Under svinevalget gik Alternativet tilbage. Nu ønsker Rosenkilde sig et "tydeligere, modigere og mere insisterende" parti
- Aktivist, landmand og eksiljyde skal sælge Enhedslistens grønne erkendelse














