Om
Anders Jeppesen Jensen
Peter Kjær Jensen
Anders Jeppesen Jensen
Peter Kjær JensenLandbrugsdirektør stopper hos DLG: "Det er med stort vemod"

6. maj 2026 kl. 16.04
"Det er med stort vemod, at jeg i sidste uge stoppede hos DLG. Det er en fantastisk virksomhed med fantastiske medarbejdere og andelshavere."
Sådan skriver Anders Jeppesen Jensen på Linkedin.
I juni 2025 startede Anders Jeppesen Jensen som direktør for DLG's danske landbrugsafdeling, samtidig med at forhenværende Postnord-direktør Peter Kjær Jensen blev overordnet direktør for virksomhedens landbrugsaktiviteter.
{{toplink}}
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fødevarer kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fødevarer
Læs også
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Da Mette Frederiksen lukkede hendes minkfarm, vidste nyvalgt M-politiker, at hun var nødt til at gå ind i politik
- Fravalgt V-profil så ikke nedsablingen i København komme: "Jeg tog det overhovedet ikke seriøst"
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Grønnegård: Er tiden inde til at bryde landbrugets forbløffende magtposition?
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april











