Bliv abonnent
Annonce

Opsamling på temadebat: AI har et enormt potentiale i universitetsverdenen – men der er også risici

Hvad stiller vores universiteter og forskning op med kunstig intelligens? Det er en række aktører komme med deres bud på i Altinget Forskning.
Hvad stiller vores universiteter og forskning op med kunstig intelligens? Det er en række aktører komme med deres bud på i Altinget Forskning.Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
25. januar 2024 kl. 05.00

Den er altid tilgængelig og giver som regel nogenlunde fornuftige svar.

I løbet af det seneste år har studerende og forskere fået en ny sparringspartner. ChatGPT og andre kunstigt intelligente sprogmodeller er nemlig på rekordtid blevet en del af hverdagen på de danske campusser.

Men er det grundlæggende en mulighed eller udfordring? Og hvordan bør universiteter og forskere forholde sig til de nye teknologier?

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026