USA i Nato: Danmark er en stærk partner, men danskerne skal stadig betale mere

Danmark er en stærk partner på alle måder. Men vores håb er, at danskerne vil fortsætte videre i retning af den forpligtelse på to procent, som er blevet givet tidligere.
Kay Bailey Hutchison
USA's ambassadør i Nato
BRUXELLES: Når forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) onsdag møder sine kolleger i Nato-alliancen, vil han få at vide, at Danmarks seneste milliard-forøgelse af forsvarsbudgettet stadig ikke er ambitiøst nok for amerikanerne.
”Vi ønsker at se Danmark som en fuldt ud bidragende partner,” siger USA’s ambassadør i Nato, Kay Bailey Hutchison, til Altinget dagen før ministermødet.
Det sker to uger efter, at Folketingets forligspartier indgik en tillægsaftale, der med yderligere 4,5 milliarder kroner øger det danske forsvarsbudget fra 1,3 procent til 1,5 procent af bruttonationalproduktet (BNP) i 2023.


















