Vismænd advarer mod at lade jobcentre betale for nyttejob

12. oktober 2021 kl. 20.58
Regeringens storstilede plan om at sende 20.000 kontanthjælpsmodtagere i nyttejob står til at koste 200 millioner kroner, som jobcentrene skal betale.
Netop finansieringen af forslaget risikerer at trække beskæftigelsen ned, selv om det ellers var formålet med forslagene at få flere - særligt ikke-vestlige indvandrere - i arbejde, vurderer Det Økonomiske Råd i sin halvårlige rapport.
Ingen ekstra hænder
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- B 106 At skabe mulighed for dispensation fra kommunernes anlægsloft (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)Fremsat




























