Den danske komponist Hans Abrahamsen modtager Léonie Sonnings Musikpris 2019.
Det skriver Léonie Sonnings Musikfond på hjemmesiden.
Med prisen følger 100.000 euro og en række koncerter i april 2019, hvor hans værker vil blive spillet. Tidligere modtagere tæller blandt andre prominente musikere som Stravinsky, Sjostakovitj og Miles Davis.
Hans Abrahamsen slog for alvor igennem i 2016 med værket "Let me tell you", der tager udgangspunkt i Ofelias replikker fra Shakespeares 'Hamlet'.
På baggrund af værket modtog Abrahamsen i 2016 en længere række priser og anerkendelser, blandt andet Nordisk Råds Musikpris, den amerikanske Grawemeyer Award og prisen som årets nye musikudgivelse i det engelske magasin Gramophone.
Selvom prishæder således ikke er helt nyt for den danske komponist, udtrykker han særlig begejstring over at modtage Léonie Sonnings Musikpris:
"Det er noget helt specielt, for det er mit hjemlands betydeligste og største musikpris", udtaler Hans Abrahamsen ifølge DR.
Prisen modtages officielt 26. april 2019 i Koncerthuset i DR Byen.
I efteråret 2019 er Abrahamsen desuden aktuel med hans første opera nogensinde, der er skrevet efter H. C. Andersens Snedronningen. Operaen vil blive opført i Det Kongelige Teater.
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret



















