Der skal findes en ny biskop i Roskilde Stift, når Peter Fischer-Møller fratræder stillingen i august 2022.
Det skriver Sjællandske Nyheder.
Peter Fischer-Møller har været biskop i Roskilde Stift de sidste 13 år. Hans fratrædelse sker i forbindelse sker i forbindelse med, at Peter Fischer-Møller og hans hustru flytter fra deres embedsbolig.
Der er lidt over et år til, at han stopper som biskop, men melder det ud allerede nu grundet flytningen. Peter Fischer-Møller fraflytter bispeboligen i Roskilde, men vil fortsat have kontor på Stændertorvet.
"Det har været en gave hver morgen at kunne åbne hoveddøren og kigge over Palægården til den majestætiske domkirke. Det næste knap halvandet års tid vil jeg fortsat dagligt kunne glæde mig over udsigten til Palægården fra mit kontor på stiftet," siger han til Sjællandske Nyheder.
Roskilde Stift kan i 2022 fejre 1000-års jubilæum.
Indsigt
Bolette Bramsen80 årI dag
Forfatter, fhv. forlagsredaktør
Erik A. Nielsen85 årI dag
Professor emeritus, Institut for Nordiske Studier og Sprogvidenskab, Københavns Universitet, forfatter
Elisabet Michelsen60 årI dag
Retspræsident, Retten i Lyngby, formand for Radio- og Tv-Nævnet, formand, Fredningsnævnet for Nordsjælland

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
















