Bliv abonnent
Annonce

Ghettoer kæmper med årelange retssager

Boligselskaberne kæmper med årelang ventetid ved domstolene, når de vil smide lejere på gaden for brud på husordenen, trusler eller hærværk.
Boligselskaberne kæmper med årelang ventetid ved domstolene, når de vil smide lejere på gaden for brud på husordenen, trusler eller hærværk. Foto: Colourbox.com
2. november 2009 kl. 14.12

Vi vil ikke være med til forskelsbehandling, så boligsager bliver en hastesag frem for andre sager om eksempelvis vold og overfald.

Louise Schack Elholm
Boligordfører (V)
Vold, trusler og hærværk har på det seneste skæmmet Tingbjerg-bebyggelsen i København, som også er en del af kulissen til den verserende bandekonflikt.

Derfor har SF's formand, Villy Søvndal, sammen med partiets spidskandidat ved kommunalvalget i København, Bo Asmus Kjeldgaard, lanceret en såkaldt Tingbjerg-pakke.

En central del af forslaget går ud på, at boligselskaberne skal smide den hårde kerne af kriminelle i området ud af deres lejligheder.

Hård kritik af SF-forslag
Men forslaget møder hård kritik. Både Venstre og boligselskaberne selv afviser, at det er sidstnævntes rolle at løse politiets opgaver. I forvejen har boligselskabet KAB sat mere end 80 husstande på gaden i år for brud på husordenen, ildpåsættelser og trusler om vold.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026