Voldsmænd og pædofile må se deres børn

10. september 2009 kl. 23.59
Jeg kan slet ikke forstå, at de sager kan forekomme. Forældreansvarsloven blev netop skabt med det perspektiv for øje, at det var barnets behov og barnets ret til begge forældre, der var i centrum - ikke forældrenes ret til barnet.
Karina Lorentzen Dehnhardt
Retsordfører (SF)
Af Rune Lindberg
Skal Peter Lundin have lov til at se sin søn? Skal en pædofil? Spørger man landets fem statsforvaltninger, kan svaret sagtens være ja.
Når de skal bedømme, om en far eller en mor skal have fastsat samvær med sit barn, skeler forvaltningerne nemlig som udgangspunkt ikke til, om forældrene tidligere har misbrugt andre af deres børn seksuelt, været voldelig over for dem eller udsat dem for psykisk vold.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Social kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Social
- Ombudsmanden går ind i sag om lovbrud i børnesager
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Socialrådgiver til DH: Hvordan kunne det tage jer så lang tid at reagere på omstridt radioprogram?
- Alle sociale tilbud bør arbejde med bæredygtighed. Sådan har vi gjort på Kofoeds Skole
Nyhedsoverblik
Her er de nye ordførere efter valget
Partierne er så småt begyndt at udpege nye socialordførere efter valget. Her kan du læse, hvem det er:

Dansk Folkeparti fordeler ordførerskaber: Julie Jacobsen bliver socialordfører

Enhedslisten udpeger ny handicapordfører

Ny DD-ordfører vil kulegrave anbringelser og bortadoptioner efter ”kradsbørstig” rapport

Karina Adsbøl bliver ny socialordfører for Danmarksdemokraterne

Katrine Daugaard fortsætter som socialordfører for Liberal Alliance



















