Med nyt forsøg vil bredt flertal hjælpe socialt udsatte i fængslerne, så "de ikke udnyttes af de ægte banditter"

26. juni 2025 kl. 10.30
Hjemløse, svært afhængige misbrugere og andre udsatte kommer frem over til at kunne afsone deres fængselsdom på en anderledes måde end i dag.
Som en del af en ny strafreform, der blev indgået af et bredt flertal før sommerferien, iværksættes der nemlig et forsøg med særlige socialafdelinger i fængslerne.
Meningen er, at de udsatte skal adskilles fra mere hårdkogte kriminelle og afsone i faciliteter tilpasset dem.
Vi er ikke lykkes med at hjælpe dem i deres barndom og ungdom med skiftende anbringelser, og de har stået uden noget som 18-årige. Derfor skal der gøres noget godt for dem, når vi har dem 24-7.
Nanna Gotfredsen
Udsatte-ordfører, Moderaterne
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Social kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Social
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- Socialborgmester: Det er direkte skadeligt at oversætte Housing First til dansk


























