
10. februar 2022 kl. 09.53
Nanna Højlund, som har stået i spidsen for Kvinderådet siden 2015, genopstiller ikke 27. marts, hvor rådet mødes for at vælge ny forkvinde. Det oplyser Kvinderådet i en pressemeddelelse.
Ifølge forkvinden står Kvinderådet et godt sted lige nu, og derfor er tidspunktet det rigtige for at gå af.
"Vi har de senere år fået mange nye medlemsorganisationer, og vi har skubbet på for vigtige forandringer omkring barsel og en samtykkebaseret voldtægtslovgivning," udtaler Nanna Højlund og fortsætter:
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Social kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Social
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- Socialborgmester: Det er direkte skadeligt at oversætte Housing First til dansk
- KL-formand drømmer om at få ny model for priser på botilbud ind i regeringsgrundlag



























