På en generalforsamling mandag aften blev det endeligt, at Nanna Højlund er ny forkvinde for Kvinderådet.
Det fremgår af Kvinderådets hjemmeside.
Nanna Højlund har været forbundssekretær i FOA siden 2005 og har desuden været konstitueret forkvinde for Kvinderådet siden april måned.
Her trådte hun til, efter tidligere forkvinde Trine Porret Randahl Larsen trak sig af personlige årsager.
På hjemmesiden fremgår det, at den nyvalgte forkvinde har køn, uddannelse og pædagogik som sine mærkesager, og at hun desuden stræber efter at skabe et konkret samarbejde med ligestillingsminister Ellen Trane Nørby (V) omkring den kommende ligestillingshandlingsplan.
Hun besidder ud over sin forkvindepost hos Kvinderådet desuden en række andre bestyrelsesposter, hvor hun blandt andet sidder som medlem af LO's hovedbestyrelse.
Nanna Højlund har en master i offentlig administration fra Copenhagen Business School fra 2013.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- Socialborgmester: Det er direkte skadeligt at oversætte Housing First til dansk
- KL-formand drømmer om at få ny model for priser på botilbud ind i regeringsgrundlag



























