Bliv abonnent
Annonce

Sociale fagforbund er uenige om central opgørelse fra lønkomité. Men begge bruger rapport til at rejse nye lønkrav

"Det har ikke været formålet at sige, hvad den korrekte eller rimelige løn er," sagde Torben M. Andersen, formand for Lønstrukturkomitéen, på pressemødet.
"Det har ikke været formålet at sige, hvad den korrekte eller rimelige løn er," sagde Torben M. Andersen, formand for Lønstrukturkomitéen, på pressemødet.Foto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix
14. juni 2023 kl. 05.00

Den mest omtalte figur i lønstrukturkomitéens længe ventede rapport deler to af de største fagforbund på socialområdet.

”Socialpædagogerne skal have mere i løn. Rapporten viser tydeligt, at socialpædagogerne ikke får nok i løn i forhold til det, man kunne forvente,” siger Benny Andersen, der er forbundsformand for Socialpædagogerne.

En helt anden tilgang til figuren finder man hos Signe Færch, der er forkvinde i Dansk Socialrådgiverforening.

Annonce
Annonce
Annonce

Nyhedsoverblik







Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026