Om Heidie Graversen
Ole Christian Madsen
Ole Christian MadsenTrygfonden støtter projekter, der styrker mental sundhed i udsatte grupper
9. marts 2021 kl. 09.30
Den mentale sundhed og trivsel er hårdt ramt med nedlukning, isolation, ensomhed og frygt. Det rammer alle, men især de udvalgte grupper som i forvejen kan kæmpe med overgangen fra barn til voksen.
Derfor går Trygfondens nye donationer til projekter og forskning, der har til formål at styrke den mentale sundhed, behandling og trivsel hos udvalgte grupper samt at afdække pandemiens både fysiske og psykiske konsekvenser generelt.
Det gælder projekter i Landsforeningen Autisme, Landsforeningen Lænken, Udviklingshæmmedes Landsforbund, samt Børn og Unges Trivsel. Derudover går fondsbevillingerne til forskere på Københavns Professionshøjskole og Statens Institut for Folkesundhed til at undersøge mental sundhed og behandling.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Social kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Social
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- Ngo i modsvar: Jeg har fulgt pengene i civilsamfundet. Mønstret er svært at overse
- Stor rundspørge: Borgmestre på stribe vil prioritere socialområdet i økonomiaftale
- 28 borgmestre kalder milliardkrav til ny regering ”afgørende” for velfærden
- Socialborgmester: Det er direkte skadeligt at oversætte Housing First til dansk























