Christian Freitag om at springe ud som folketingskandidat: "Jeg er klar over, at nu vil jeg blive opfattet som andet end kun læge.”

25. maj 2022 kl. 05.10
Meningsmålingerne har længe bevæget sig én vej, når det kommer til Det Konservative Folkeparti: Op. Alt tyder derfor på, at der efter et kommende valg vil være flere konservative på Christiansborg.
Hvordan de fordeler sig geografisk, er det dog endnu svært at spå om. Dermed går Christian Freitag ind til en uvis fremtid, efter den tidligere PLO-formand i sidste uge blev valgt som folketingskandidat i Slagelse.
”Det er på ingen måde en sikker kreds. I det hele taget er Vestsjælland ikke partiets højborg,” siger han.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl






















