Bliv abonnent
Annonce

Danida-støttet havn i Sri Lanka sandet til: Nu venter ekstraregning på 46 millioner

Udviklingsminister Ulla Tørnæs (V) vil bevilge 46 millioner kroner for at redde et ellers kuldsejlet Danida-projekt i Sri Lanka.
Udviklingsminister Ulla Tørnæs (V) vil bevilge 46 millioner kroner for at redde et ellers kuldsejlet Danida-projekt i Sri Lanka.Foto: Ólafur Steinar Gestsson/Ritzau Scanpix
3. oktober 2018 kl. 04.55

Det er ikke nogen køn sag, og den giver mindelser om de hvide elefanter, som jeg egentlig troede, vi havde gjort op med i dansk bistand.

Martin Lidegaard
Udenrigsordfører, Radikale

En Danida-støttet havn i Sri Lanka er i bogstaveligste forstand sandet til og er derfor umulig at bruge for lokalbefolkningen.

Danmark har bevilget i alt 161 millioner kroner* til havnen, som stod færdig tilbage i 2012. Derfor bekymrer det Radikales udenrigsordfører, Martin Lidegaard, at havnen står tom.

"Det er ikke nogen køn sag, og den giver mindelser om de hvide elefanter, som jeg egentlig troede, vi havde gjort op med i dansk bistand," siger han.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026