Om
Henrik Frandsen
Søren Gade
Søren GadeFlertal peger på afgået M-minister som ny formand for Folketinget

Regeringspartierne, Socialdemokratiet, SF, Moderaterne og Radikale, indstiller Henrik Frandsen fra Moderaterne som ny formand for Folketinget.
Det oplyser Moderaterne i en pressemeddelelse til Ritzau ifølge DR.
Med støtte fra Enhedslisten er der flertal i Folketinget for at Frandsen bliver den nye formand og dermed overtager posten fra Venstres Søren Gade. Gade blev valgt som midlertidig formand for Folketinget, da de nyvalgte politikere samledes første gang efter valget i marts.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Udvikling kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Udvikling
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- De koloniale skeletter vælter ud af skabet i vigtigt værk om Grønlands “hvide guld”
- Her er de nye regeringsudvalg


















