Danske eksperter rykker ud: Terkel Borg hjælper Brasilien med digitalisering

12. december 2024 kl. 05.00
Terkel Borg er udsendt af Udenrigsministeriet, som en af de omkring 75 sektorrådgivere, Danmark har rundt i verden for at hjælpe udviklingslande, og som på forskellige måder hjælper med at alt fra grøn strøm og spildevand til digitalisering i den offentlige sektor.
Som sektorrådgiver på den danske ambassade i Brasília har Terkel Borg speciale inden for offentlig digitalisering og IP-rettigheder. Hans arbejde er en del af en større dansk strategi, hvor sektorrådgivere samarbejder med lokale myndigheder for at overføre dansk ekspertise og samtidig åbne nye markeder for danske virksomheder.
Fra storbyer til Amazonas
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Udvikling kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Udvikling
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform
- Lars Løkke vil gerne citeres fra hemmelige møder til Afghanistan-udredning. Og han er ikke alene
- Ruslands tilbagekomst til kunstens fine selskab har affødt voldsomme protester. Ny skyder ambassadør igen
- Jeg sad i Udenrigspolitisk Nævn i 25 år. Vores fortrolighed handlede ikke om at beskytte os selv














