EU-lande når til enighed om migrationsaftale: ”En badebillet for Danmark”

Torsdag aften blev EU-landene enige om afgørende skridt på vejen mod en fælles asylpolitik. På et ministermøde i Luxemburg blev to centrale forordninger i den såkaldte asylpagt stemt igennem med et flertal. Kun Polen og Ungarn stemte imod.
Der er dog stadig lang vej før aftalen vil blive omsat til lovgivning, men nu kan forhandlingerne med EU-parlamentet begynde – noget flere EU-landes ministre ifølge Politico betegner som historisk.
Forordningerne handler om to forskellige dele af asylpolitikken. Den ene handler om en hurtigere asylbehandling og den anden om en mere ligelig fordeling af asylansøgerne.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Efter dansk pres: Her er 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg
- De headhunter nye departementschefer. Det er blevet en sværere opgave
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
















































