Køb abonnement
Annonce

Samuelsen efterlyser mere udenrigspolitisk handlekraft i EU

Udenrigsminister Anders Samuelsen, her med sine tjekkiske og slovakiske kolleger, vil gøre møderne i EU-kredsen mere effektive. 
Udenrigsminister Anders Samuelsen, her med sine tjekkiske og slovakiske kolleger, vil gøre møderne i EU-kredsen mere effektive. Foto: Rådet for Den Europæiske Union
6. september 2017 kl. 08.00

BRUXELLES: Når EU’s udenrigsministre en gang om måneden mødes i enten Luxembourg eller Bruxelles, skal der være mere fokus på at få truffet beslutninger og mere rum til at få vendt nye kriser i verden.

Sådan lyder opfordringen fra udenrigsminister Anders Samuelsen (LA) og fem af hans EU-kolleger i et brev til EU’s udenrigschef, Federica Mogherini.

”Det er vigtigt, at vi har en god struktur på de møder, vi har, for på den måde opnår vi bedre resultater,” siger Anders Samuelsen.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026