Forskere: Lastbilafgifter er alt for lave

Hvis det bare handler om, at branchen skal have aflad for sine synder, så er det bare en ekstra skat.
Ove Holm
Vicedirektør, DTL
TEMA: Flugten fra skatterne og afgifterne
Som optakt til regeringens kommende pakke, der skal skabe job og styrke konkurrenceevnen, sætter Altinget.dk i den næste tid fokus på de skatter og afgifter, som påvirker danskerne og landets virksomheder.
Hvis du har lyst til at deltage i debatten med kommentarer eller debatindlæg, kan du skrive til jerking@altinget.dk.
Borgmestre, borgere, erhvervsliv og den borgerlige opposition vender tommelfingeren nedad over for planerne om at hæve afgiften på lastbilkørsel. Men sandheden er, at branchen ikke tilnærmelsesvis betaler for de gener, de påfører samfundet.
Det viser en beregning, som DTU Transport har lavet for Altinget.dk.
Af tallene i tabel 1 fremgår det således, at for hver kilometer, lastbilerne kører, betales der 1,12 kroner i afgifter. Men samtidig påfører lastbilerne samfundet skade for mellem 3,38 og 6,12 kroner pr. kørte kilometer. Det gør lastbilerne ikke kun på grund af vejslid, men fordi de støjer, forurener, skaber trængsel og ikke mindst bidrager til ulykker på vejene.
- Nogle af landets største svineproducenter slipper udenom EU-kontrol med dyrevelfærd
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Livet på landet er den nye slagmark
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april












