Tønder Fjernvarmeselskab: Biomasse er et overset alternativ til russisk gas

Lars Rytter
Direktør, Tønder Fjernvarmeselskab
De seneste par måneders krig i Ukraine har vist os alle sammen, at sikkerhedspolitik og energipolitik hænger sammen, ikke blot i Europa, men også i Danmark. Afhængigheden af den russiske gas er blevet en øjenåbner, da det er blevet tydeligt, at gassen blandt andet kan bruges som et middel til at afpresse mange af de europæiske lande.
Det har naturligt nok fået de fleste til at kigge på alternativer, så vi hurtigst muligt kan slippe for at bruge russisk gas og dermed sende penge til Moskva, lige såvel som forsyningssikkerheden er blevet højaktuel.
I Danmark er det næsten gået hen og blevet en naturlov, at den eneste og bedste løsning på at frigøre os fra den russiske gas er elektrificering, altså at erstatte naturgas med elektricitet.
Elektrificeringen har bestemt også fordele. I tyndt befolkede områder, hvor der ikke kan tilbydes fjernvarme, giver det god mening at skifte varmekilden ud med varmepumper, ligesom der kan være industri, hvor elektrificeringen giver mening.
Elektrificeringens udfordring
Den største, og for mange overraskende, udfordring med elektriciteten er, hvordan den bliver fremstillet. I dage med blæsevejr og solskin kommer det meste af produktionen fra vindmøller og solceller. Så langt, så godt. Udfordringerne kommer på de mange vind- og solfattige dage, hvor rigtig meget af elproduktionen i stedet bliver fremstillet fra fossile brændsler som naturgas.
Uanset hvor meget man udbygger, er der stadigvæk udsigt til mange vind- og solfattige dage - også i fremtiden
Lars Rytter
Direktør, Tønder Fjernvarmeselskab
Med andre ord: ved at elektrificere for meget er vi indirekte med til at holde gasforbruget oppe, og vi får sværere ved at undvære den russiske gas.
Der er ganske vist en del større investeringer i gang med udbygning af vind- og solenergi, men det har jo desværre lange udsigter, og uanset hvor meget man udbygger, er der stadigvæk udsigt til mange vind- og solfattige dage - også i fremtiden.
Fjernvarmebranchen er også flere steder i gang med at elektrificere produktionen og blandt andet skippe naturgassen til fordel for store eldrevne varmepumper. De store varmepumper i fjernvarmen skal typisk køre 24/7, altså også i de førnævnte perioder uden sol og vind, og er dermed indirekte med til at drive gasforbruget op til elproduktion.
Folketinget bør hurtigst muligt kigge på en revision af rammerne (projektbekendtgørelsen) for de små og mellemstore fjernvarmeværker, således at det bliver nemmere at investere i biomasseanlæg med bæredygtigt brændsel. Et biomasse anlæg kan for eksempel være med lokalt træflis, halm, vej- og parkaffald med mere.
Ved at investere i anlæg med bæredygtig biomasse på de små og mellemstore værker bliver det muligt at fortrænge mere af den russiske gas, da disse anlæg er helt uafhængige af naturgas, hvad enten det blæser, er solskin eller ej.
Indsigt

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Aktivister: Mens vi andre skal spare, flyver privatfly ejet af Danmarks rigeste til Caribien og de skotske højlande
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Klimaaktivist: Hvis Socialdemokratiets ledelse tænkte som disse S-forfattere, ville verden være et bedre sted
- Energikoncern til professor: Vi har advaret om elnettets problemer i årevis
Nyhedsoverblik

Flere partier vil sende datacentre bagerst i køen til elnettet. Nu advarer LA mod at gøre techgiganter til syndebuk

Der er brug for et opgør med forestillingen om, at alle og enhver kan forlange at blive tilsluttet elnettet














