Borgmestre om høj, højere og højeste kommuneskat: Dyrt at være fattig, vi er ikke i mål og økonomien er stadig ude af balance

Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
26. juni 2023 kl. 04.00
En skattenedsættelse betyder ikke nødvendigvis en lav skat, mens en skattestigning heller ikke altid sker fra et lavt udgangspunkt.
Sådan er det i hvert fald ikkem hvis man ser på nogle af de kommuner, som har hævet eller sænket skatten hen over de seneste år.
Langeland, Slagelse og Stevns Kommune er tre af de steder, hvor der er skruet relativt meget på skatten siden 2020. Mens Langeland har kunnet sænke skatten med 1,5 procentpoint, har man i såvel Stevns som Slagelse besluttet stigninger på et helt procentpoint.
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Stoklund affejer partifælle fra Vestegnen: Vi er nødt til at tale om de kriminelle fra ”Stormellemøsten”
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Kommunernes udgifter til Microsoft er næsten fordoblet på seks år: "Det er en ret voldsom stigning"

























