SF i kovending om studieoptag

Foto: Toke Kristiansen/Altinget
10. december 2014 kl. 11.30
SF er løbet fra en aftale. Jeg har svært ved at vurdere hvorfor. Annette Vilhelmsen (SF) har ikke fået en eneste indrømmelse på selve modellen.
Esben Lunde Larsen (V)
Forskningsordfører
Tirsdag morgen var SF klar til at bringe uddannelsesministeren i mindretal i sagen om begrænsning af optag på de videregående uddannelser. Tirsdag aften vendte partiet på en tallerken og støtter nu ministerens model.
SF mener, at partiet har fået indrømmelser. Venstre raser og besluttede efterfølgende at aflyse hele hasteforespørgselsdebatten, som var planlagt til i dag, onsdag.
Esben Lunde Larsen, forskningsordfører for Venstre, er stærkt utilfreds med, at SF's forskningsordfører Annette Vilhelmsen trak sin støtte i sidste øjeblik.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forskning kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forskning
Indsigt

Søren Egge Rasmussen spørger Jacob JensenEr ministeren enig i, at mindstekrav til hold af grise ikke lever op til dyrevelfærdsloven?Besvaret
Lotte Rod spørgerHvad er ministerens holdning til, at forældre til børn med handicap rammes af tre former for skjult vold, når de søger hjælp?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Ane Halsboe-JørgensenVil ministeren sikre, at grønlandske studerende understøttes under deres ophold i Danmark?Besvaret
- L 121 Universitetsloven med videre (Uddannelses- og Forskningsministeriet)1. behandling
- L 131 Lov om erhvervsuddannelser med videre (Børne- og Undervisningsministeriet)1. behandling
- L 132 Lov om videnskabsetisk behandling af sundhedsvidenskabelige og sundhedsdatavidenskabelige forskningsprojekter med videre (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Årets vinder af Dataetikprisen er fundet
- Regeringen mangler videnskabelig rådgivning, mener ATV
- Universiteter: Stort uudnyttet potentiale for at få EU-midler til forsvarsforskning
- Studerende: Drømmen om AI-besparelser på universiteterne vil koste os både trivsel og retssikkerhed



















