
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Forleden aften, da jeg stod med et glas rødvin i hånden på en bar i indre København, blev jeg endnu en gang opsøgt af en ung kvinde i starten af tyverne, som kom hen for at sige tak, fordi jeg offentligt kritiserer islamiseringen af Danmark.
Det interessante var ikke blot hendes ord, men den fuldstændige selvfølgelighed, hvormed de blev sagt. For hende handlede det om kvinders sikkerhed og rettigheder. Og hun var ikke i tvivl: Det var den muslimske masseindvandring, der udgjorde den største trussel mod netop dette.
Det er, som om et nyt politisk instinkt er ved at vokse frem blandt unge kvinder i Danmark. Et instinkt, som medierne ikke forstår, ikke har opdaget eller måske bare ikke gider at skrive om.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Miljø kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Miljø
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Under svinevalget gik Alternativet tilbage. Nu ønsker Rosenkilde sig et "tydeligere, modigere og mere insisterende" parti
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Lange regeringsforhandlinger skaber uro i landbruget om nye kvælstofregler: "Vi famler i blinde"
- DHI: Klimatilpasning kræver et opgør med forestillingen om, at vi kan beskytte alt
- Hvis den nye regering vil redde havet, kan den starte med at forbyde bundtrawl i beskyttede havområder
















