Ny strategi kridter banen op til kommende Afrika-plan og et “ægte samarbejde på alle parametre”

17. maj 2023 kl. 02.00
Danmark skal gøre mere for at udvikle sit samarbejde med de afrikanske lande, og det skal være baseret på ligeværd og respekt.
Det var et af hovedbudskaberne fra udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M), da han tirsdag præsenterede regeringens nye udenrigs- og sikkerhedspolitiske strategi.
Det er vigtigt at forstå, der ikke findes noget, der hedder magtens tomrum. Hvis ikke vi byder os til, så gør andre det.
Lars Løkke Rasmussen (M)
Udenrigsminister
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Udvikling kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Udvikling
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling















