Om  
Bjarne Nigaard

Bjarne Nigaard forlader Bæredygtigt Landbrug

Bjarne Nigaard har opsagt sin stilling som administrerende direktør i Bæredygtigt Landbrug.

Nikita Selvig

Bjarne Nigaard, administrerende direktør i Bæredygtigt Landbrug siden 2014, har meddelt foreningens bestyrelse, at han ønsker at opsige samarbejdet. Det oplyser Bæredygtigt Landbrug i et nyhedsbrev til sine medlemmer.

Den nu forhenværende direktør og foreningens formand Flemming Fuglede Jørgensen understreger, at opsigelsen ikke skyldes manglende enighed om arbejdet med at forbedre vilkårene for dansk landbrug. Parterne er derimod uenige om den fremtidige ledelse, kommunikation samt juridiske strategi.

 

Altinget logoBy og Bolig
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget by og bolig kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Seneste fra By og Bolig

Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Politik har aldrig været vigtigere
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40[email protected]CVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2024