Justitsministeren vil løsne lænkerne om låste arvemillioner

Det skal være slut med, at ikke-erhvervsdrivende fonde som Børnecancerfonden og Læger uden Grænser har store millionbeløb stående på deres konti, som de ikke kan bruge.
Vi vil ændre loven, så de penge, der bliver testamenteret til gode formål, rent faktisk også bliver uddelt til gode formål.
Søren Pape Poulsen (K)
Justitsminister
I hvert fald hvis det står til justitsminister Søren Pape Poulsen (K), der er klar med et nyt lovforslag, der vil ændre på de nuværende arveregler, som frustrerer flere fonde. Som reglerne er nu, låses testamenterede midler til fondenes egenkapital, hvis det ikke specifikt står nedfældet i testamentet, at pengene skal gå “til uddeling”.
Som Altinget: civilsamfund tidligere har berettet, betyder den regel, at Børnecancerfonden og Læger uden Grænser har haft henholdsvis 100 millioner og mere end 60 millioner stående, som de ikke har kunne bruge til organisationernes godgørende arbejde.
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Vi kritiserer politikere for at være populister, mens vi labber deres fordummende synspunkter i os
- Ny ordfører vil fremme lokalmedier og foreningsliv: “Hverdagskulturen skal styrkes”
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
























