Oplæg til EU-energipolitik får kritik fra S-SF
Det er skrevet i meget bløde og runde vendinger. Der mangler noget konkret og nogle områder, hvor Danmark virkelig sætter en dagsorden.
Anne Grete Holmsgaard (SF)
Energiordfører
Et indre grønt marked, mere effektivt energiforbrug og en langsigtet vision for, hvornår Europa skal være fri af fossile brændsler.
Det er dele af det indspil, som regeringen er fremkommet med til EU-Kommissionen, før denne senere i 2010 skal fremlægge sine idéer til en ny energipolitik for EU. Meningen er, at nogle af de elementer, som regeringen byder ind med, bliver taget med i overvejelserne om, hvordan en ny europæisk energipolitik skal udformes.
Men oppositionen i Folketinget er ikke tilfreds. Selv om den mener, at der er tiltag i indspillet, som er fornuftige, savner partierne til venstre for midten blandt andet et konkret årstal for, hvornår EU skal være uafhængigt af fossile brændsler. Desuden kritiserer de, at Danmark ikke i højere grad går forrest på energiområdet og påtager sig rollen som det gode eksempel.
- Dan Jørgensen vil have europæerne til at arbejde hjemme og skrue ned for varmen
- Forsker: Jeg har mødt de mænd, der flygter fra frontlinjen i Ukraine. Her er, hvad de fortæller mig
- Viktor Orbáns historiske nederlag i Ungarn vil udløse lettelse blandt Europas regeringer
- Tænketank: EU glæder sig for tidligt over Ungarns nye leder
- Efter det ungarske valg skal EU sikre, at en ny Orbán ikke kan lamme fællesskabet
Nyhedsoverblik

Viktor Orbáns historiske nederlag i Ungarn vil udløse lettelse blandt Europas regeringer

Tænketank: EU glæder sig for tidligt over Ungarns nye leder

I Budapest vokser troen på Orbáns nederlag: "Jeg har aldrig kendt andet end ham. Det er jeg virkelig træt af"

Vance tog til Ungarn for at hjælpe Orbán. I stedet skabte han problemer for Trump

Rapport fra Budapest: For Viktor Orbán er Zelenskyj samfundsfjende nummer et





















