Tryner Tyskland og Frankrig de små EU-lande?

Jeg har interviewet en del danske og svenske embedsmænd på repræsentationen i Bruxelles. Og her lyder det helt samstemmende, at hvis man er Tyskland, Frankrig og Polen, så kan man tillade sig at være meget mere besværlig, end hvis man er Danmark eller Sverige.
Caroline Grøn
Adjunkt ved statskundskab, Københavns Universitet
Mediefokus er ofte kun på de store lande. Ikke mindst ved topmøder mellem EU-landenes stats- og regeringschefer. Men dykker man ned i al politikken mellem topmøderne, så tegner sig et mere nuanceret billede af, hvilke lande der er dygtige til at få deres interesser vedtaget i EU.
”I forhold til det generelle mediebillede, så er der ingen tvivl om, at forskningen viser, at små lande er bedre til at få deres ting igennem, end hvad man ellers opdager, når man læser aviser eller ser TV,” siger Anders Wivel, lektor i statskundskab ved Københavns Universitet.
En af de, der har set på de små landes indflydelse, er Jonathan Golub fra University of Reading i Storbritannien. Ved at analysere data fra the European Union Decides project finder han, at lande som Finland, Sverige, Luxembourg, Danmark, Irland og Østrig ser ud til at have mere held med at få deres mærkesager gennemført end lande som Frankrig, Tyskland og Italien.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Kæmpe flertal vil beskytte EU’s svineproducenter mod politikerne: ”Husdyravl er ikke et problem”
- To år efter valget hemmeligholder partier stadig aftaler bag valgforbund
- Pengene strømmer ind, når verden brænder. Presset på EU for en energiskat vokser
- Tænketank: EU og USA er for det meste uenige om tech-regulering. Men på ét punkt er begge på vej i den rigtige retning
- Skarpt portræt af Xi Jinpings Kina overser regimets skyggesider




















