Grøn forskning kræver længere bevillinger

Regeringens kommende grønne forskningsstrategi skal bidrage til at gøre Danmark til et internationalt center for forskning og innovation på det grønne område.
Planen lanceres senere på året i forlængelse af regeringens vision om Danmark som grønt vækstsamfund.
Helge Sander opfordrede på mødet deltagerne til at tænke mere utraditionelt omkring grønne forskningssamarbejder. Ministeren foreslog blandt andet, at virksomheder og universiteter overvejer særlige "klimaalliancer", hvor forskningsråd, universiteter og større virksomheder går sammen om at styrke både forskning og uddannelse på klima- og energiområdet.
Brug for længere bevillinger
Signalet fra videnskabsministeren om øget samarbejde mellem private og offentlige aktører er skam vigtigt, selv om det i vid udstrækning allerede foregår, siger to af deltagerne i rundbordssamtalerne, Frede Blaabjerg, professor og dekan på Aalborg Universitet og Lars Aagaard, vicedirektør i Dansk Energi.
Endnu vigtigere er det derfor, at det nuværende forskningsbevillingssystem bliver mere fleksibelt og langsigtet, siger begge aktører. I hvert fald inden for energiforskningsområdet.
Indsigt
Kaj Thomsen85 årI dag
Fhv. formand for Magistrenes Pensionskasse, fhv. FU-medlem af GL, fhv. lektor
Sebastian Kepfer Rojas47 årI dag
Lektor, Københavns Universitet
Mikkel Wallentin53 årI dag
Professor i kognitionsvidenskab, Aarhus Universitet (hjernens forståelse af sprog, køn og musik mv.), forfatter

Søren Egge Rasmussen spørger Jacob JensenEr ministeren enig i, at mindstekrav til hold af grise ikke lever op til dyrevelfærdsloven?Besvaret
Lotte Rod spørgerHvad er ministerens holdning til, at forældre til børn med handicap rammes af tre former for skjult vold, når de søger hjælp?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Ane Halsboe-JørgensenVil ministeren sikre, at grønlandske studerende understøttes under deres ophold i Danmark?Besvaret
- L 121 Universitetsloven med videre (Uddannelses- og Forskningsministeriet)1. behandling
- L 131 Lov om erhvervsuddannelser med videre (Børne- og Undervisningsministeriet)1. behandling
- L 132 Lov om videnskabsetisk behandling af sundhedsvidenskabelige og sundhedsdatavidenskabelige forskningsprojekter med videre (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på
- Her er de nye regeringsudvalg
















