Oppositionspartier vil have udvidet kontroludvalg for FE og PET

3. november 2023 kl. 15.39
Antallet af medlemmer i Folketingets udvalg vedrørende efterretningstjenesterne skal hæves.
Det er budskabet fra Liberal Alliance og SF.
Folketingets fem største partier har hver en repræsentant i kontroludvalget. Med den nuværende sammensætning af Folketinget betyder det, at de tre regeringspartier har flertal i udvalget. Og det duer ikke, mener Liberal Alliance.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forsvar og Beredskab kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forsvar og Beredskab
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Jakob Ellemann-Jensen fortryder, at han blev forsvarsminister
- Krigen kostede Signe livet. Nu blander hendes mor sig i betændt Afghanistan-debat
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med














