Dansk Affaldsforening: Affaldet ligger godt hos kommunerne

Elektronikskrot indeholder guld, sølv, platin, kobber, sjældne grundstoffer og mange andre værdier. Producenterne har det fulde ansvar, og markedet har frit spil – og det virker ikke, konkluderer nu også FN.
Jacob Hartvig Simonsen
Direktør, Dansk Affaldsforening
Af Jacob Hartvig Simonsen
Direktør, Dansk Affaldsforening
Det ville dog være rart, hvis affaldssektoren var så ligetil som elsektoren: Kun én vare, nemlig elektroner i bevægelse, og ét ledningsnet. Tilmed har elektricitet positiv værdi, så der er økonomisk incitament til at forfine produktet. I modsætning hertil kommer affald fra samtlige 2,6 millioner husstande og cirka 300.000 virksomheder – og i en hel del flere former end elektricitet. På en gennemsnitlig genbrugsplads kan du aflevere minimum 40 forskellige slags affald, hvor kun en håndfuld faktisk er penge værd, så business casen desværre ofte er bedst, hvis man gør så lidt som muligt for miljøet.
Derfor er det forsimplet, når DI - Affalds- og Ressourceindustrien (ARI) bruger erfaringer fra elsektoren som argument for, at affald bliver til guld og grønne skove, hvis markedet får frit spil i affaldssektoren. Det er korrekt, at elsektoren i almindelighed og Ørsted i særdeleshed har gjort en flot indsats for omstillingen til vedvarende energi. Men det skyldes i høj grad politiske målsætninger, finansiering via PSO-afgiften – og jo sådan set også offentligt ejerskab, idet den største ejer af DONG/Ørsted – trods en del debat kan man vist roligt sige – fortsat ligger hos staten med en andel på 50,1 procent.
Indsigt

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet

















