Bliv abonnent
Annonce

Trods politisk løfte: Landbruget må stadig bruge pesticider på 19 ud af 20 områder nær drikkevand

DN vil have forbud mod brug af pesticider nær drikkevandsboringer.
DN vil have forbud mod brug af pesticider nær drikkevandsboringer.Foto: Ritzau/Thomas Borberg
11. december 2022 kl. 19.04

For tre år siden besluttede et bredt flertal i Folketinget med daværende miljøminister Jakob Ellemann-Jensen (V) i spidsen at beskytte de områder, hvor der bores efter drikkevand, mod landbrugets pesticider. Men landbruget må stadig sprøjte med pesticider på 19 ud af 20 områder nær drikkevandsboringer.

Det viser en opgørelse fra Miljøministeriet, Altinget har fået aktindsigt i.

Ifølge dokumenterne vurderer kommunerne per 1. november i år, at i alt 3.004 områder nær drikkevandsboringer kræver beskyttelse i form af et stop for sprøjtning med pesticider. Heraf er der gennemført stop for pesticider i 151 områder enten i form af frivillig aftale med landmændene eller ved påbud.
 
”Det er katastrofalt for drikkevandsbeskyttelsen. Det her skulle sikre, at de allervigtigste arealer blev beskyttet. Man må bare sige, at idéen om frivillige aftaler har spillet fuldkommen fallit,” siger præsident i Danmarks Naturfredningsforening, Maria Reumert Gjerding.

Annonce
Annonce
Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026