Førtidspensionsreform hænger i tynd tråd

14. december 2010 kl. 05.50
En reform af førtidspensionen inden det kommende valg har dystre udsigter, mener Ekstra Bladets politiske kommentator Hans Engell, som angiver chancerne for at få en aftale på plads til at være "lig nul".
"Jeg kan overhovedet ikke forestille mig, at der kommer nogle store forlig mellem regeringen og oppositionen inden valget," siger han og tilføjer, at det efter hans vurdering vil gøre sig gældende i forhold til reformer af førtidspensionen, SU'en og folkeskolen.
Ekstra Bladets kommentator betoner betydningen af den forestående valgkamp. Han fremhæver, at det kræver politisk ro og enighed om de større linjer i den økonomiske politik, hvis en sådan reform skal gennemføres.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion..
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Dagtilbudsleder: Pædagoger taler selv faget ned. Det gør kun rekrutteringskrisen værre

























