Grønlandsk folketingsmedlem om tolkning: "Burde det ikke være det samme som i Europa-Parlamentet?"
30. maj 2024 kl. 15.47
I Europa-Parlamentet, hvor kandidaterne lige nu kæmper om Danmarks 15 pladser, kan man tale dansk eller hvilket som helst af de 23 øvrige sprog.
Det faktum greb det grønlandske folketingsmedlem Aki-Matilda Høegh-Dam (Siumut) fat i under afslutningsdebatten i Folketinget onsdag.
"Hvordan kan det være, at jeg skal bruge ekstra tid og ekstra af vores folketingsmedlemmers tid på sådan nogle her debatter? Burde det ikke være det samme som i Europa-Parlamentet, når vi har alt udstyret, og når mulighederne er der," spurgte hun venstres politiske ordfører, Torsten Schack Pedersen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arktis kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arktis
Indsigt

Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardKan grønlændere i Danmark få adgang til et pas, hvor der står Kalaallit Nunaat/Grønland og Danmark?Besvaret
Nyhedsoverblik
Opgør med Grundloven?

SF vil "gå til kanten" af Grundloven for at hjælpe Grønland og Færøerne

Det er et grønlandsk ønske til den nye regering. Nu bakker Sjúrður Skaale også op om grundlovskommission

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Lidegaard åbner for et selvstændigt Grønland: Klar til at gentænke rigsfællesskabet













